![]() |
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Péntek, 2001. január 12. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 54. évfolyam 9. szám
Lendvai Ildikó, a Magyar Szocialista Párt alelnöke nem akar beállni a kisgazdákat szidalmazók táborába
Az MSZP szerint a Fidesz bûnbakot talált a Kisgazdapártban és elnökében, és saját politikai bajairól akarja elterelni a figyelmet. Lendvai Ildikó, a Magyar Szocialista Párt egyik alelnöke lapunknak adott nyilatkozatában úgy vélte, azoknak a táborából kellene szavazókat nyerniük, akik elfordultak a politikától.
Mi az oka, hogy az MSZP nem él a mostani helyzettel, nevezetesen, hogy a kisgazdák körül botrányok vannak? A szocialisták miért ennyire visszafogottak mostanában ebben a kérdésben?
Ha a Fidesz ezt elégedetten nézi, nyilván azt reméli, hogy elnyeri a kisgazdaszavazatokat.
Lezajlott az MSZP kongresszusa, kitûzték a célokat, irányokat. Másfél évvel a választások elõtt mi az, amivel az MSZP-nek foglalkoznia kell?
Milyen programot ígér az MSZP, hogy az reális és vonzó is legyen?
Hogyan közelítik meg az ifjabb nemzedéket?
MEGKÉRDEZTÜK
A szennyvíztisztító állomás átadásán tartott beszédében elhangzott, hogy Szenc már belépett az Európai Unióba, mivel annak elõírásai szerint, minden 2000 lakosú településen kell mûködnie egy szennyvíztisztítónak. Csak ennek a követelménynek felel meg az állomás?
A gyakorlatban pontosan mit jelent Szenc városának az új állomás?
Mennyire vétkes a környezetvédelmi minisztérium abban, hogy ilyen sokáig 12 évig húzódott az átadás?
Hol lesz a következõ szennyvíztisztító átadása?
Palko és Lipsic is rajta van
Pozsony. A Twist rádió értesülései szerint a rendõrség birtokában van az a "halállista", amelyen azok nevei, akiket Mikulás cernák ügyének vizsgálatában való részvételük miatt ítélt halálra az alvilág. Rudolf Schuster államfõ, Mikulás Dzurinda kormányfõ, Ján carnogurský igazságügy-miniszter és Ladislav Pittner belügyminiszter személyes védelmét már hónapokkal ezelõtt megerõsítették, mert állítólag attól tartanak, hogy a cernák-csoport elrabolhatja õket.
Átlagosan 30-35 ezer koronával tartoznak az embereknek
Nyitra. Az aranyosmaróti Barmiga cipõgyár 400 alkalmazottja szerdán reggel még munkába állt a kétnapos sztrájk után, amelyre az elmaradt fizetések miatt szánták rá magukat, délután már közölték velük, hogy a tulajdonosok, megrendelõk és a Polnobanka tárgyalásai sikertelenek voltak, így a cég mégis csõdbe jut.
Csáky Pál: a szöveg többféle magyarázatra ad lehetõséget
Pozsony. "Teljesen tiszta szöveget akarok, s remélem, legkésõbb jövõ keddre a koalíciós tanácson le tudjuk zárni, és meg tudjuk szavazni a kormányban a chartát" jelentette ki Csáky Pál. A kormány alelnöke hangsúlyozta: a megállapodás egy vitás mondat miatt nem született meg, amely ráadásul nem is a chartában, hanem a kormány hozzáfûzött magyarázatában szerepel. A kompromisszumos szöveg, amelyet az MKP bevonása nélkül a három koalíciós partner megfogalmazott, Csáky szerint többféle értelmezésre ad lehetõséget. A kormányülést természetesen megszakították, bár a Mikulás Dzurinda, Eduard Kukan, Milan Ftácnik, Pavol Hamzík és Csáky Pál alkotta bizottság megpróbált megoldást keresni. "A probléma az volt, hogy Milan Ftácnik oktatási miniszter a Demokratikus Baloldal Pártja (SDL) képviseletében módosító szöveget javasolt, amelynek elsõ változatában a charta sokáig vitatott 10. cikkelyének végrehajtását szerette volna a kisebbségi nyelvek törvényéhez kötni. Úgy gondoltam, ez erõsen szûkíti a szóban forgó cikkely alkalmazását" mondta lapunknak Csáky. Ftácnik azonban az MKP-t vádolja: az SDL alelnöke szerint Csáky pártja a december 12-én kötött megállapodás határain túl megy, ám leszögezte, a charta elfogadása nem okoz ellentétet a két párt között. Az MKP mindössze ragaszkodott saját álláspontjához, és nem fogadott el kompromisszumos megoldást, fûzte hozzá Ftácnik. (les, TA SR) Négy-hat hónap türelmet kér a távközlési hivatal
Pozsony. "A probléma megoldása sokban függ attól, mennyire hajlandó velünk együttmûködni a szolgáltató" említi tegnap kiadott állásfoglalásában a távközlési hivatal. Ismeretes: az UPC Slovensko azzal védekezik, szolgáltatásai javításának érdekében akart nagymértékû áremelést végrehajtani. A Hivatal azonban elõször négy-hat hónapot szeretne eltölteni a döntés megalapozottságának kiértékelésével, csak ezután szabályozná az árakat. Az idõ rövidsége miatt azonban eddig még nem lépett közbe: megmaradt tehát az eredetileg 2000 végéig érvényes árreguláció. A testület állásfoglalása szerint a tárgyalás lassúsága miatt a szolgáltató hibáztatható. Bár a hivatal még tavaly könyvvizsgálatot rendelt el, az errõl szóló jelentést csak január harmadikán, tehát jóval az áremelés végrehajtása után kapta meg. A kábeltelevíziós társaság a saját internetes honlapján megjelent állásfoglalásában elítéli a távközlési hivatalnak az árak szabályozásával kapcsolatos döntését. A nyilatkozat aláírója, a UPC vezérigazgatója, "nem lát más módot", felkéri az elõfizetõket, februártól tartsák magukat az új árakhoz. (TA SR, ú) A külföldi gyógyszergyártók jelentõs árcsökkentést hajtottak végre
Pozsony. Szlovákia polgárainak naponta 3,8 százaléka van betegállományban, az évi táppénzállomány hossza meghaladja a 24 munkanapot. Míg Ausztriában egy lakos évente legfeljebb ötször keresi fel orvosát, nálunk legalább 17 alkalommal. Az orvosok tavaly 75 millió gyógyszervényt írtak ki.
"Ha valós képet akarunk kapni az egészségügy pénztelenségének okairól, errõl is nyíltan beszélni kell. Elemzést készítettünk, felvázoltuk a megoldásokat, megvalósításukhoz a kormány és a politikusok akaratára van szükség" vezette fel az idei elsõ sajtótájékoztatót Roman Kovác egészségügyi miniszter. Eredményesnek tartja az eredeti gyógyszergyártók tiltakozása ellenére az elfogadott kategorizációt, hiszen több külföldi gyártó annyira lecsökkentette az orvosságok árát (a koleszterinszint-csökkentõket pl. 450-600 koronával), hogy a betegek téritésmentesen jutnak hozzá. Az inzulin 80 koronára esett vissza, az adagoló tollért pedig nem kell fizetni. A tárca gyógyszerpolitikájával kapcsolatban kitért az orvosságok árának (a pénzügyminisztérium állapítja meg a szerk. megj.) alakulására. A gyógyszer árának 74,6 százaléka a gyártóé, a forgalmazóké 9,7 százalék, a patikusé 15,7 százalék. Tavaly az egészségbiztosítók a gyógyszerekért hozzáadottérték-adó címén 1 milliárd 200 milliót fizettek az államkasszába, a patikusok árrése pedig 1 milliárd 860 koronát tett ki. A gyártók a gyógyszertári orvosságokért 8 milliárd 380 millióhoz, a kórházi szerekért 3 milliárd 700 millióhoz jutottak. A gyógyszerforgalmazók részesedése 1 milliárd 600 millió korona volt. "Tévedés ne essék, nem tiszta haszonról van szó, a láncolat résztvevõi ebbõl állják üzemelési kiadásaikat" adott magyarázatot a miniszter. A gyógyszer-kategorizációra évente kétszer májusban és novemberben kerül sor, a miniszter és csapata változatlanul az árak mérséklésére és a gyógyszerfogyasztás csökkentésére törekszik. Az évi 75 millió vény ugyanis túlzás. Ezért az egészségbiztosítók ellenõrizni fogják az orvosok gyógyszerezési gyakorlatát, s ha túllépik a regionális szintet, magyarázatot kell adniuk. Megvizsgálják a laboratóriumi vizsgálatok célszerûségét is.
Az ügyvédeket nem érdekli, hol van Ivan Lexa
Pozsony. "Nem tudjuk, és nem is érdekel bennünket, hol tartózkodik Ivan Lexa. A mi kötelességünk, hogy jogait védjük" jelenette ki Lubomír Hlbocan, a volt SIS-igazgató ügyvédeinek nevében. Szerintük Lexát politikai menekültnek kell tekinteni, ezért egyetlen ország sem adhatja ki, s erre már az Interpol szlovákiai irodáját is figyelmeztették. "A Dzurinda-kormány politikai menekülteket produkál" állítja Juraj Trokan, Lexa másik ügyvédje. A harmadik, Stefan Ondris úgy véli, a védencük elleni vádirat egyharmada olyan adatokat tartalmaz, amelyek a jogrend szerint nem valók bíróság elé. Svetozár Chabada a SIS-igazgató családtagjainak zaklatása miatt fejezte ki nemtetszését. A külföldi szabadságra utazó Lexánét az osztrák határon több mint egy órára feltartóztatták a szlovák vámosok, gépkocsiját átkutatták, elsõsorban a jegyzetfüzeteit, noteszeit nézték át, nyilvánvalóan olyan adat után kutatva, amely férje nyomára vezetne. (gl) Brutális emberölés, az indíték egyelõre ismeretlen
Besztercebánya. Gyilkossággal vádolnak egy 69 éves római katolikus lelkészt Lovcice-Trubín községben (Garamszentkereszti járás). Stefan K. brutális módon végzett áldozatával: az 58 éves erdészt többször fejbe vágta egy tompa tárggyal. Ezután gyúlékony folyadékkal locsolta le, megpróbálta elégetni, majd a községi hivatal elé rángatta a testet. A férfira hajnalban bukkantak rá, még életben volt, de már nem tudták megmenteni.
Kuchyòán nem használtak urántartalmú lövedéket
Komárom/Kuchyòa. "Eddig egyetlen katona sem panaszkodott egészségi állapotának romlására azok közül, akik a Komáromi járásból mentek szolgálatot teljesíteni az ENSZ balkáni békefenntartó kötelékeibe" jelentette ki a járási katonai parancsnokság vezetõje a Balkán-szindróma kapcsán. A járásból nem hivatásos katonák vettek részt az ENSZ boszniai békemissziójában, számuk katonai titok, így nem hozzák nyilvánosságra.
Nem alkotmányellenes a választási törvény
Kassa. Az alkotmánybíróság tegnap elutasította a harmincöt ellenzéki képviselõ beadványát, akik alkotmányellenesnek vélték Dzurinda-kormány által elfogadott parlamenti választási törvény 41. cikkelyének két bekezdését. A szóban forgó paragrafus öt százalékban határozza meg a parlamenti küszöböt abban az esetben, ha a pártok egyedül indulnak a választásokon. Ha kettõ vagy három párt köt koalíciót, a küszöb 7 százalék, ha négy vagy több, 10 százalék. A HZDS szerint a választási koalíciót alkotó pártok számának többszöröse szerint kell emelkednie a köszübnek, ahogy azt a Meciar kormány által elfogadott törvény tartalmazta. Azaz két párt esetében 10, háromnál 15 százalék. Szerintük a jelenlegi választási törvény diszkriminatív, mivel három kis párt koalícióra lépése esetén elegendõ a szavazatok hét százaléka, azaz két-három százalékos pártok is bekerülhetnek a parlamentbe, ha összefognak.
Népszámlálás: marad az 1991-ben alkalmazott módszer
Pozsony. A Roma Pártok Egyezsége tiltakozik a kormány december 20-i rendelete ellen, melyben csak háromfajta kétnyelvû szlovákmagyar, szlovákruszin és szlovákukrán népszámlálási ív használata mellett döndött. Gejza Adam, a szervezet elnöke szerint ezzel a roma kisebbséget diszkriminálják.
Panaszt emelt a RIS a Vítazoslav Moric elleni eljárás beszüntetése miatt
Pozsony. "Szlovákia Roma Kezdeményezése (RIS) január 1-jén írásban emelt panaszt az illetékes ügyész ellen, aki ejtette a vádat a rasszizmus szításával gyanúsított Vítazoslav Moric SNS-képviselõvel szemben" jelentette be Alexander Patkoló, a RIS elnöke. Hozzátette, a szervezet új kormánymegbízotti hivatal kialakítását szorgalmazza, amit 58 roma polgári társulás és 11 roma párt is támogat. Természetesen a jelenlegi hivatal, melynek élén Vincent Danihel áll, megszûnne, és az új szélesebb hatáskörökkel rendelkezne. "A különbség a hatáskörök mennyisége és az lenne, hogy mindezt törvény garantálná" tette hozzá Patkoló. Elképzelésüket a HZDS, az SDL, a KDH és az SOP képviselõivel is ismertették a RIS szerint ezek a pártok alkotják majd a következõ kormánykoalíciót. "Gasparovic úr pozitívan értékelte a javaslatot, és megígérte, mindent megtesz, hogy a HZDS szakértõi törvénnyé dolgozzák, majd képviselõi indítványként a parlament elé terjesszék" mondta a RIS-elnök.
Saktor úgy véli, idén nem írják alá a kormánnyal az általános egyezményt
Pozsony. Rudolf Schuster nem osztja Mikulás Dzurinda véleményét, mely szerint az elõttünk álló év a gazdasági növekedés éve lesz. Az államfõ úgy véli, nehezebb lesz, mint a tavalyi. Ezzel a nézettel a szakszervezetek képviselõi is egyetértenek, akiket tegnap fogadott az. Schuster szerint az év eleji lényeges áremelkedésekbõl sem lehet arra következtetni, hogy az idén fellendülés vár ránk, hiszen szerinte a családok kiadásai havonta 1400 koronával nõnek. Nem bízik abban sem, hogy megemelik a reálbéreket, mivel a választások elõtti évben népszerûtlen intézkedéseket szokás jóváhagyni. Ugyanakkor, mint mondta, teljes mértékben támogatja a kabinetet, hogy az idén képes legyen elérni valamennyi kitûzött célját. A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja (KOZ) azonosul az államfõ elemzésével. Örvendetes lenne a reálbérek emelése, amint azt a kormány célult tûzte ki, viszont a költségvetésben erre nem különítettek el keretet. "A KOZ szerint a kormány lazán állt hozzá az általános szerzõdés teljesítéséhez, és legtöbb vállalásának nem tett eleget" jelentette ki Ivan Saktor, a KOZ elnöke. A konföderáció már jelezte, a 2001-re szóló általános egyezmény megkötése a tavalyi teljesítésétõl függ. "Tehát valószínû, hogy semmilyen szerzõdést nem írunk alá" jelentette ki Saktor. A kabinet azt sem tette meg, amit megtehetett volna. Példaként a munkajog reformját említette. "A kormány becsapott minket" szögezte le a KOZ elnöke. (szm)
Ismét betegeskedik az államfõ, a tegnapi kivizsgálások szerint enyhe vírusos betegségben szenved és láza is van. Tegnapi programját nem változtatták meg és kezdetnek csupán lázcsillapítót kapott, az orvosok javaslatára nem hagyja el az elnöki palotát. (SITA) RÖVIDEN
Pozsony. Ezentúl egy PVC-bõl készült játék össztömegének legfeljebb 0,1%-át alkothatják ftalátok, hangzik a kormány tegnap elfogadott rendelete. A ftalátokat a PVC lágyításához használják a játékgyártás során, ám ezek nyál hatására könnyen kioldódhatnak, és lerakódhatnak a szervezetben. Roman Kovác egészségügyi miniszter szerint a rendelet minden, hivatalosan hároméves kor alatti gyermekek számára készült játékot érint. Utalt arra is, hogy az EU tagállamai már fogadtak el hasonló intézkedéseket, ám ezek hatályba lépését minduntalan elhalasztják. (SITA)
Bécs. A tervezett osztrákszlovák szociális megállapodás elõkészítésére az osztrák fõvárosba utazott Peter Magvasi szlovák munkaügyi miniszter. Két osztrák kollégájával a két ország közötti munkaerõcserérõl, a közvetlenül a határ mentén élõ lakosság lehetõségeirõl tárgyalt. Értesülések szerint az egyezménynek az 1998-ban Magyarország és Ausztria által elfogadott dokumentum az egyik kiindulópontja. Magvasi az osztrák fél nemrég végrehajtott nyugdíjreformjának tapasztalataira is kíváncsi volt. (TA SR)
Pozsony. Örömet okozna Rudolf Schuster államfõnek, ha a kassai vasmûvel a Slavín-hegyen álló ház vételi szerzõdését meg lehetne semmisíteni. Bár a rezidenciájának szánt villa saját bevallása szerint kívülrõl tisztességesen néz ki, azonban inkább választana egy háromszobás lakást a városközpontban. A vasmû illetékesei szerint a villa továbbra is a tulajdonukban áll, a szerzõdés aláírására nem került sor. (SITA)
Pozsony. A Demokrata Párt (DS) is ellenzi, hogy továbbra is a Devín Bank legyen megbízva az orosz államadósság deblokációjával, mert eddig sem teljesítette ezt a feladatát, és további megbízása nyilvánvaló állami protekcionizmus lenne. Az MKP és az SOP szintén ezen a véleményen van, így az SDL és az SDK miniszterein múlik, megszavazza-e a kormány a Devín Bank mandátumának meghosszabbítását. (TA SR)
Pozsony. A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) követeli, addig ne küldjenek újabb szlovák békefenntartókat Koszovóba, amíg nem tisztázódik, pontosan mi okozza a Balkán-szindrómát. A párt tiltakozik az ellen, hogy az európai kontinensen gyengyített urántartalmú lövedékeket használjanak. (SITA)
Pozsony. Nõtt a felderített bûncselekmények száma a tavalyi évben 1999-hez viszonyítva. Két évvel ezelõtt a rendõrségnek az esetek 50,1 százalékát sikerült felgöngyölítenie, e szám 2000-ben 53%-ra nõtt. Ugyanakkor csökkent a bûncselekmények száma: tavaly 88 817 eljárás indult, míg egy évvel korábban 5199-cel több. Nemi erõszak vádjával 129 esetben kezdõdött nyomozás, ám mindössze hatot tudtak lezárni, a 143 gyilkosságból 114-et sikerült felderíteni. (SITA)
Pozsony. Hivatalos látogatásra érkezik Szlovákiába január utolsó napján az orosz külügyminiszter. Igor Ivanov és szlovákiai kollégája, Eduard Kukan a kétoldalú kapcsolatok lehetséges bõvítésérõl tanácskozik majd, de valószínûleg a nemzetközi politika aktuális kérdéseire is kitérnek. Ivanov szlovákiai látogatása után Svájcba és Csehországba utazik. (TA SR)
Pozsony. Ludovít cernák gazdasági exminiszter fiának ügye máig megoldatlanul hever a Pozsonyi IV. Kerületi Ügyészségen. Ismeretes: a 19 éves fiú súlyos közúti balesetet okozott elütött egy gyalogost, aki belehalt sérüléseibe. Testi sértés vádjával indult eljárás ellene. A baleset óta nyolc hónap telt el, ám a nyomozók eddig mindössze két tanút hallgattak ki, elegendõ adat még nem áll rendelkezésükre. (SITA) CÍMLAP
VÉLEMÉNY
RÉGIÓ
BELPOLITIKA
KÜLPOLITIKA
GAZDASÁG |