Emlékeztető

A Magyar Rádió reprezentatív szakszervezeti képviselőinek és újságíróinak 2005.július 13-i  és 2005.július 27-i találkozójáról és meghívó 2005.augusztus 17.-ére

 

2005.július 13.

 

Gecse Géza elmondta, hogy sikerült a szakszervezeti törvényt áttanulmányozni, és a Kamara működési szabályzata is megvan. Az Új Folyosó mellékleteként jelent meg még 1992-ben, de sokkal inkább megéri Kisfalvi Máriától az Új Folyosókat elkérni, mert a kilencvenes évek elején abban nyomon követhető viták sokkal tanulságosabbak, mint maga a szabályzat, amely alapvetően a Kamara tervezett működéséről szól.

A felületes szemlélődő számára is azonban nyilvánvaló, hogy a finanszírozás kérdésére ez sem ad igazi választ.

A Munka Törvénykönyvében a szakszervezeti törvény igen rövid, és a tervezett szakmai konzultatív tanács létrehozása harmonikusan illeszkedne az abban meghirdetett célokkal.

Cs.Kádár Péter hangsúlyozta, hogy a szakszervezetek de facto semmilyen szakmai feladatot nem vállaltak az elmúlt években.

Gecse elmondta, hogy az ORTT Panaszbizottságának eljárásmódját is érdemes tanulmányozni, amire Cs.Kádár Péter azt mondta, hogy ha valaki jókat akar röhögni, akkor ORTT panaszbizottsági ülésekre jár. Megvan a veszélye, hogy egy konzultatív tanács létrehozása cenzori, házmester típusú attitűdöket erősít.

Nyakas Szilárd azt hangsúlyozta, hogy itt nem erről van szó, hanem alapvetően arról a hiányosságról, hogy kihalt a műhelymunka a rádióban, nincs jelen a diskurzus alapú gondolatcsere kellő súllyal.

Gecse elmondta, hogy továbbra is gond, hogy az MRDSZ-en, RDT-n, és FRÁSZ-on kívül például most nincs itt a RÁMÜSZ és nem tiszta, hogyan lehet a szakszervezeten kívüliek képviseletét megoldani. Ez olyan probléma, amin továbbra is gondolkodni kell, bár megoldható a - páratlan szám és a viszonylag kicsiny testület létrehozása érdekében a 3, illetve 5 fős testület létrehozása is.

Mezei Károly elmondta, hogy neki az 5-ös szám tetszik, a szakszervezetekre alapozó szerkezet nemcsak logikus, hanem praktikus és taktikus is.

Ami a szakértők tiszteletdíját és a gépeléssel kapcsolatos díjakat illeti, azokkal egyetért, de meggyőződése, hogy a vitás szakmai kérdések 90%-át a házon belül el lehet intézni.

Érdemes tájékozódni a postás szakszervezet média-szekciójánál.

Nyilvánosság kérdésében Gecse hangsúlyozta, hogy az RDT után a többi szakszervezetnek, vagy legalábbis az elnökségüknek meg kellene vitatnia a szakmai konzultatív tanács létrehozását, mert addig nem tisztázott a tanács legitimitásának a kérdése. Amennyiben kudarcot vall az elképzelés, az más történet, azután a kereteket másként alakítjuk, de a mind nagyobb nyilvánosság elérése, továbbá a már meglévő legitimitás, vagyis a siker érdekében továbbra fontosnak tartja a szakszervezeti alapot. Ha a szakszervezeti elnökségi döntések megszülettek, utána lehet kilépni vele a nyilvánosság felé.

A mostani alkalommal Nyakas Szilárd hangsúlyozta, hogy a kollektív szerződés év végi lejárta miatt is jó lenne megtalálni a szakszervezeti konzultatív tanács helyét a rádiós struktúrán belül.

Katona Terézia kérdésére válaszolva Gecse elmondta, hogy nemcsak a volt műsorigazgatóság, hanem az oktatási osztály helyét, illeszkedési pontjait is érdemes lenne megtalálni, de nincs addig értelme a formai javaslatokkal foglalkozni, amíg tartalmi ügyekben nem születtek meg a javaslatok

Nyakas Szilárd hangsúlyozta, hogy a szakmai konzultatív testületnek rádiós szakmai testületnek kellene lennie.

 

 

2005.július 27.

 

Mezei Károly elmondta, hogy a MRDSZ elnökségi tagjai 2005.július 18-án arra a következtetésre jutottak, hogy támogatják a szakmai konzultatív testület létrehozását. Jónak tartják, hogy a tanácsba a szakszervezetek delegáljanak embert és hogy ez, illetve magának a konzultatív tanácsnak a léte, illetve működése az kerüljön be a Kollektív  Szerződésbe is, mert az erős legitimációt ad.

Mezei elmondta azt is, hogy a tanácsnak szüksége lesz saját szmsz-re és saját ügyrendre is (hogyan dolgozik), amihez szükség van a hasonló szervezetek ügyrendjeire és szmsz-eire. Kérjünk meg mindenkit, hogy szerezze be és hozza el a a legközelebb.

Fontos, hogy legyen alapító közgyűlés.

Nyakas Szilárddal közösen hangsúlyozták, hogy keressük az informatika és a kommunikáció területén működő, hasonló jellegű szakmai szervezetekkel az együttműködés lehetőségét.

 

Legközelebb 2005.augusztus 17-én 14.00-kor találkozunk az Üzemi Tanács termében, vagyis a Magyar Rádió, Olasz épület 123-as szobájában, ahol rád is számítunk.

                                                                      

Budapest, 2005.augusztus 12.

 

Nyakas Szilárd

Gecse Géza