Gyökerek
Árny-oldal
Sport
Húsz érdekesség a vb-k történetéből

1. Miroslav Klose, a német válogatott csatára a 2002-es tornán úgy lett ezüstcipős, hogy mind az öt gólt, ami a neve mellett állt, kivétel nélkül fejjel szerezte.

2. Paolo Maldinin kívül senki sem töltött a pályán több időt világbajnokságokon. Az AC Milan örökös csapatkapitánya összesen 2217 percet töltött a gyepen.

3. Bora Milutinovics öt különböző nemzet válogatottját irányíthatta a nagy tornákon (Mexikó 1986, Costa Rica 1990, USA 1994, Nigéria 1998, Kína 2002).

4. Rigobert Song, Kamerun védője volt a legfiatalabb játékos, akit világbajnokságon kiállítottak. Az esetre az 1994-es tornán került sor, Song akkor 17 éves volt.

5. A brazil Cafu az egyetlen olyan játékos, aki három világbajnoki döntőn is pályára léphetett (1994, 1998, 2002).

6. A német Toni Schumacher két tizenegyespárbajban (1982, 1986) összesen négy büntetőt hárított. Rajta kívül csak az argentin Sergio Goycochea volt erre képes.

7. Cufré, az argentin válogatott védője úgy kapott piros lapot 2006-ban, hogy egyáltalán nem is lépett pályára. Az esetre a Németország–Argentína negyeddöntő utáni tömegjelenet miatt került sor.

8. Ebbe Sand, a Schalke 04 egykori dán csatára 1998-ban mindössze 16 másodperccel a becserélése után lőtt gólt Nigériának – ez rekord!

9. Luiz Felipe Scolari az egyetlen szövetségi kapitány, aki tucatnyi mérkőzést tudott nyerni zsinórban: 2002-ben hetet Brazíliával, majd négy évvel később ötöt Portugáliával.

10. Hakan Sükür lőtte a világbajnokságok történetének leggyorsabb gólját: 11 másodperc után talált be Dél-Koreának (2002).

11. Vittorio Pozzo az egyetlen kapitány, aki kétszer is világbajnokságot tudott nyerni csapatával (1934, 1938-Olaszország).

12. Jose Batista az 1986-os tornán csak 56 másodpercet töltött a pályán csapata, Uruguay Skócia elleni mérkőzésén (0–0), mert kiállították – ez a vébék történetének leggyorsabb piros lapja.

13. Edmund Conen lőtte a világbajnokságok első klasszikus mesterhármasát Németország Belgium elleni győzelme (5–2) során 1934-ben.

14. Az észak-ír Norman Whiteside volt a tornák történetének legfiatalabb játékosa. 1984-ben 17 évesen és 42 naposan lépett pályára Jugoszlávia ellen.

15. Johan Neeskens nevéhez fűződik a leggyorsabb büntetőből szerzett gól. Az 1974-es döntő első percében juttatta vezetéshez Hollandiát az NSZK ellenében.

16. Anglia még sohasem nyert meg világbajnokságokon büntetőpárbajt! A "háromoroszlánosok" eddig háromból háromszor maradtak alul.

17. Svájc úgy esett ki 2006-ban Németországban, hogy a rendes játékidő alatt egyetlen- egy gólt sem kapott. Az Ukrajna(!) elleni nyolcaddöntőben tizenegyesekkel estek végül ki.

18. Oleg Szalenko lőtte a legtöbb gólt egy világbajnoki mérkőzésen: 1994-ben ötször talált be Kamerun hálójába. Négy találatot egy meccsen többek között Emilio Butragueno és Eusébio jegyez.

19. Walter Zenga őrizte a legtovább kapott gól nélkül a kapuját. Az olasz hálóőrnek 1990-ben 518 percig nem kellett maga mögé nyúlnia.

20. El Salvador nevéhez fűződik a világbajnokságok történetének legnagyobb veresége. 1982-ben Magyarország(!) 10–1-re verte őket.