2009. december 12., szombat Országos közéleti lap V. évfolyam, 180. (853.) szám
A Dinamo és a Debrecen is búcsúzott

A BL-újonc Debrecen a csoportkör utolsó fordulójában a Lyon vendége volt. A 2000-es évek francia egyeduralkodója ugyanúgy 4–0-ra verte a magyar bajnokot, mint Budapesten. Az F-csoportban a Dinamo Kijevnek elviekben még esélye volt a továbbjutásra, de arra mégsem számítottak, hogy a címvédő Barca már a második percben hátrányba kerül. A végén azonban nem volt ok az örömre.

Négygólos vereséggel ért véget a magyar bajnok BL-kalandja. Az összmérleg: hat vereség, öt rúgott és tizenkilenc kapott gól – utóbbival beállítva a Ferencváros negatív rekordját –, valamint nulla pont. Ám ha a számok mögé nézünk, akkor visszaemlékezhetünk a Liverpool elleni két szoros meccsre, valamint a Fiorentina elleni két gólgazdag és látványos csatára, vagyis összességében nem kell szégyenkeznie a Debrecennek. A Lyon viszont a győzelem ellenére sem végzett a csoport élén, mert a Fiorentina elvitte a három pontot Liverpoolból.

Visszatérve a Dinamóhoz, Kijevben már a 2. percben előnybe került a házigazda. Sevcsenko szabadrúgása után Milevszkij középen még belepiszkált a labdába, és ez igencsak megzavarta Victor Valdest, aki képtelen volt védeni. A Barca óriási fölényben futballozott a bekapott gól után, és a nagy offenzíva a 33. percben hozta meg a gyümölcsét, Xavi egyenlített. Sokáig úgy tűnt, marad az 1–1, de a végén szót kért az újdonsült aranylabdás, Messi gyönyörű szabadrúgásgólja pedig csoportelsőséget ért a Barcának. Így a Dinamo is búcsúzott az európai kupasorozatoktól.

Érdekességként megemlíthetjük, hogy az izraeli Maccabi Haifa és a magyar bajnok pont nélkül végzett a labdarúgó Bajnokok Ligája 2009–2010-es kiírásának csoportkörében. Egy idényben egyszerre két "nullázó" a BL történetében korábban még nem volt. Az izraeliek ráadásul dupla nullát (se pont, se rúgott gól) mutattak be – ez eddig még egy csapatnak sem "sikerült".

Csütörtöki eredmények:

E-csoport: Olympique Lyon–Debrecen 4–0, Liverpool–Fiorentina 1–2. A végeredmény: 1. Fiorentina 15 pont, 2. Olympique Lyon 13, 3. Liverpool 7, 3. Debrecen 0.

F-csoport: Dinamo Kijev–Barcelona 1–2, Internazionale–Rubin Kazany 2–0. A végeredmény: 1. Barcelona 11 pont, 2. Internazionale 9, 3. Rubin Kazany 6, 4. Dinamo Kijev 5.

G-csoport: VfB Stuttgart–Unirea Urziceni 3–1, Sevilla–Glasgow Rangers 1–0. A végeredmény: 1. Sevilla 13 pont, 2. VfB Stuttgart 9, 3. Unirea Urziceni 8, 4. Glasgow Rangers 2.

H-csoport: Olympiakosz–Arsenal 1–0, Standard Liege–Alkmaar 1–1. A végeredmény: 1. Arsenal 13 pont, 2. Olimpiakosz 10, 3. Standard Liege 5. 4. Alkmaar 4.

A legjobb 16 közé jutott csapatok: Barcelona (címvédő), Real Madrid, Sevilla, Internazionale, AC Milan, Fiorentina, Chelsea, Manchester United, Arsenal, Girondins Bordeaux, Olympique Lyon, VfB Stuttgart, Bayern München, FC Porto, CSZKA Moszkva, Olympiakosz Pireusz.

Az Európa Ligába került csapatok: Liverpool, Rubin Kazany, Unirea Urziceni, Standard Liege, Juventus, VfL Wolfsburg, Olympique Marseille, Atlético Madrid.