2009. szeptember 19., szombat Országos közéleti lap V. évfolyam, 135. (808.) szám
Tisztes vereség az Anfield Roadon

Noha kikapott, mégis jól sikerült a Debrecen történetének első mérkőzése a labdarúgó Bajnokok Ligájában. Az E-csoportban a magyar bajnok az Anfield Roadon megnehezítette az ötszörös győztes Liverpool dolgát, amely végül az első félidő hajrájában betaláló Dirk Kuyt góljával 1–0-ra nyert. Az F-kvartettben a Dinamo Kijev második félidei jó játékának köszönhetően 3–1-es győzelmet aratott a BL-újonc orosz Rubin Kazany ellen.

Fantasztikus küzdőszellemmel, szervezett középpályával és okos játékkal csaknem csodát tett Liverpoolban is a DVSC labdarúgócsapata. Az ötszörös BEK/BL-győztes nyert, de a meccs legfontosabb tanulsága a Debrecenhez kötődik, amely bizonyította, érett a Bajnokok Ligájára, és elérte azt, amit előzetesen kevesen hittek: az angol drukkerek a 93. percben elvégzett Loki-szögletnél tenyerüket tördelve izgultak a győzelem miatt, a levonuló magyar játékosokat pedig vastapssal búcsúztatta az Anfield közönsége. A Debrecen a 2. fordulóban, szeptember 29-én az Olympique Lyon együttesét fogadja a Puskás Ferenc Stadionban.

"Tudtuk, hogy mi vár ránk, tudtuk, hogy nehéz dolgunk lesz az Anfield Roadon. Játékosaim nagyon tisztességesen és becsületesen felkészültek és tették oda magukat a találkozón. Jól mutatja a teljesítményüket, hogy Rafa Benítez a hosszabbításban egy időhúzó cserét is bevetett, illetve, hogy a világ egyik legjobb védekező középpályása, Javier Mascherano bevetésével stabilizálta a védekezést a hajrára" – nyilatkozta Herczeg András, a debreceni csapat edzője a találkozót követően.

"Sajnálom a gólt, mert már nálunk volt a labda, de a játékosok így is minden dicséretet megérdemelnek. Nincs itt szó semmilyen titokról, labdarúgóim egyszerűen tették, amit tenniük kellett. Az első félidő sok technikai hibája talán még a megilletődöttségnek volt köszönhető, de a második félidőre ez is elmúlt, csapatként együtt voltunk" – mondta Herczeg.

"Keményen küzdő és jól szervezett együttes ellen játszottunk. Túl későn szereztük meg az első félidőben a vezetést, ami még nehezebbé tette a találkozót. A Debrecennek jó játékosai vannak, tudtuk, hogy nehéz dolgunk lesz ellenük, és meg is mutatták, hogy jó csapat" – méltatta ellenfelét Rafael Benítez spanyol szakvezető a klub hivatalos honlapján.

A Dinamo Kijev hosszú idő után ismét Andrij Sevcsenkóval állt ki egy BL-mérkőzésre, ám a 25. percben nem a hazatérő csatár, hanem a vendégek argentin légiósa, Alejandro Domínguez lőtt gólt szabadrúgásból. A második félidőben egyre erősödő hazai nyomás után a 71. perc hozta meg az egyenlítő gólt, a nigériai Ayila Yussuf talált be. A kijeviek ezt követően sem vettek vissza a tempóból, és a 79. percben a brazil Gerson Magrao pazar gólja révén átvették a vezetést. Öt perccel a rendes játékidő vége előtt a csereként beállt Oleg Huszev is eredményes volt, így a Dinamo végül 3–1-re győzte le a tatárföldi gárdát.

"Az első és a második félidőben is remek teljesítményt nyújtottunk. Igaz, a második játékrész az elsőt überelte, egészében elégedett vagyok az eredménnyel. A 90 perc alatt csupán egyetlen hibát vétettünk. De a Rubin egy jó csapat, mely nem véletlenül vezeti az orosz bajnokságot. Ám játékosaink megmutatták, mennyire felkészültek, fejben és gyakorlatban is" – értékelt a találkozót követően Valerij Gazzajev, a Dinamo Kijev vezetőedzője.

A Szevodnya című lap értesülései szerint Gazzajev a szünetben őrjöngött az öltözőben, többek között egy széket is darabokra tört. A Dinamo a 2. fordulóban, szeptember 29-én a Barcelona ellen lép pályára a Nou Campban.

Az UEFA hivatalos oldalán olyan statisztikák olvashatók, mint például, hogy a pályára lépő 32 csapat közül a százalékos mutatót tekintve a Debrecennél csak a Standard Liege és az Inter birtokolta kevesebbet a labdát a Bajnokok Ligája csoportkörének 1. fordulójában. Míg a Dinamo Kijev sorrendben a nyolcadik helyet foglalja el ebben a felsorolásban, többek között olyan csapatok előzik meg, mint a Real Madrid, a Liverpool, az Arsenal és a Barcelona. Gólok tekintetében a Dinamo három találata holtversenyben a második helyre volt elég a Real ötével szemben. A Pool próbálkozott a legtöbbször lövéssel a csapatok közül. Szám szerint 24-szer, ám ebből csak 8 alkalommal kellett Vukasin Polekszicsnek közbeavatkoznia, 16-szor elkerülte kapuját a labda. A Debrecen 12 kapura lövéséből csupán 3-mal kellett megbirkóznia Reina kapusnak. Az ukránok 14 próbálkozásának a fele, hét tartott a kapu irányába.

Sz. S.
Eredmények:

A-csoport: Juventus–Bordeaux 1–1, Maccabi Haifa–Bayern München 0–3.

B-csoport: Wolfsburg–CSZKA Moszkva 3–1, Besiktas–Manchester United 0–1.

C-csoport: FC Zürich–Real Madrid 2–5, Olympique Marseille–AC Milan 1–2.

D-csoport: Chelsea–Porto 1–0, Atletico Madrid–APOEL Nicosia 0–0.

E-csoport: FC Liverpool–Debrecen 1–0 (Kuyt 45.), Olympique Lyon–Fiorentina 1–0.

F-csoport: Dinamo Kijev–Rubin Kazany 3–1 (Yussuf 71., Magrao 79., Huszev 85., ill. Domínguez 25.), Internazionale–FC Barcelona 0–0.

G-csoport: Stuttgart–Glasgow Rangers 1–1, FC Sevilla–Unirea Urziceni 2–0.

H-csoport: Olympiakosz Pireusz–AZ Alkmaar 1–0, Standard Liege–Arsenal 2–3.

Bodnár és Huszev a BL-csapatban

A jól szervezett debreceni védekezés egyik alapembere, Bodnár László és a Dinamo csereként beálló és gólt szerző játékosa, Oleg Huszev bekerült az Eurosport szakértőinek csapatába. Olyan sztárok mellett lettek a csapat tagjai, mint Cristiano Ronaldo, Xavi vagy Filippo Inzaghi. Az első BL-forduló csapata az Eurosport szerint: Dioniszisz Hiotisz (APOEL) – Bodnár László (DVSC), Eliaqium Mangala (Standard Liege), Madjid Bougherra (Rangers), Marcel Schäfer (Wolfsburg) – Oleg Huszev (Dinamo Kijev), Xavi (Barcelona), Clarence Seedorf (Milan), Cristiano Ronaldo (Real Madrid) – Grafite (Wolfsburg), Filippo Inzaghi (Milan).