2009. augusztus 29., szombat Országos közéleti lap V. évfolyam, 124. (797.) szám
Ukrán leszerepelés

Az ukrán klubfutball tavalyi sikere után negatív szenzációként hatott, hogy az Európa Liga csoportkörébe jutásával próbálkozó négy gárda közül csak egy maradt állva.

Az, hogy a hazai kupagyőztes Vorszkla Poltava búcsút intett a további küzdelmeknek, egyáltalán nem meglepő az első meccsen Lisszabonban elszenvedett 4–0-ás vereség után. Mikola Pavlov együttese legalább szépen búcsúzott, miután a hazai visszavágón 2–1-re legyőzte a világhírű Benficát. A veterán Szacsko szerzett vezetést a poltavai zöld-fehéreknek a második félidő elején, amire azonban a 60. percben az argentin Saviola válaszolt, ám Jeszin szűk negyedórával később szerzett góljára már nem érkezett válasz a portugálok részéről, akik 5–2-es összesítéssel folytathatják.

Amíg a Vorszkla búcsúja prognosztizálható volt, addig a tavalyi UEFA-kupa kiírásban a nyolcad¬döntőig menetelő Metaliszt Har¬kivtól, valamint a nyáron jól erősítő Metalurg Donecktől mindenki továbbjutást várt osztrák ellenfeleikkel szemben. Nem így történt. A harkivi alakulat tőle ritkán látott rossz játékkal maradt alul (0–1, Beichler) a vendég Sturm Graz együttesével szemben, s így 2–1-es összesítéssel pottyant ki Miron Markevics gárdája. A Metalurg Doneck a hazai 2–2 után idegenben is hasonlóan zárt a Sáfár Szabolcsot végig soraiban tudó Austria Wien ellen. Tanasa és Mhitarjan találataival kétszer is vezettek az ukránok, ám a bécsiek mindkétszer válaszolni tudtak. Jöhetett tehát a hosszabbítás, amit Suleymani négy perccel a vége előtt szerzett góljával a hazaiak nyertek, s jutottak be a csoportkörbe.

Az egyedüli ukrán továbbjutó a Sahtar Doneck, amely a BL-ből történő kiesése után került át az Európa Ligába, s még kedden győzte le a kinti 3–0 után ezúttal 2–0-ra a török Sivassport. A csoportküzdelmek során az FC Bruges, a Partizan Beograd és az FC Toulouse lesz a bányászcsapat ellenfele.

Mircea Lucescu UEFA-kupa címvédő sztárcsapata tegnap este amúgy már Monacóban lépett pályára a Barcelona ellen az európai Szuperkupáért rendezett találkozón. A meccs előtt vált véglegessé, hogy Dmitro Csigrinszkij, a Sahtar válogatott középhátvédje a jövőben éppen a BL-címvédő Barcába igazol 25 millió euróért.