2009. augusztus 22., szombat Országos közéleti lap V. évfolyam, 121. (794.) szám
Herczeg: még nem dőlhetünk hátra
Felemás ukrán szereplés az Európa Ligában

Remek helyzetből várhatja a budapesti visszavágót a Debrecen labdarúgócsapata, ugyanis a BL-selejtező 4. körének első mérkő-zésén 2–1-re győzött a Levszki Szófia otthonában. Két döntetlen, egy vereség és egy győzelem a mérlege az ukrán csapatoknak az Európa Liga 4. selejtezőkörének első mérkőzésein.

A DVSC-nek először Bodnár László szerzett vezetést a 12. percben bombagóllal, s bár a második félidőben a francia Cédric Bardon egyenlíteni tudott, Czvitkovics Péter góljára már nem érkezett válasz, így a Levszkinek legalább két gólt kellene lőnie a Puskás-stadionban ahhoz, hogy esélye legyen a továbbjutásra. Ezzel a Debrecen nagyon közel került ahhoz, hogy a második magyar részvevője legyen a Bajnokok Ligájának. Az első, ugye, 1995-ben az FTC volt.

Herczeg András, a Debrecen szakvezetője szerint érezhető volt, a bolgároknak fogalmuk sincs, hogy milyen rugótechnikája van a magyar hátvédnek. "Nyilván belőle nem tudtak készülni, hiszen a dvd-n, amit odaadtunk nekik, még az előző két nemzetközi meccsünk volt, amelyeken nem játszott Bodnár." A magyar szakember hozzátette, helyén kell kezelni ezt a sikert, ugyanis még egy nagyon kemény visszavágó hátra van.

– Remekül megszerveztük a védelmet és a taktikánkkal sem tudott mit kezdeni az ellenfél. A második félidő elején kicsit leült a csapat, ekkor kaptuk a gólt is. Az viszont feltétlen pozitívum, hogy a gól után nem zuhantunk össze, és tudtunk egy újabbal válaszolni – nyilatkozta az edző.

Herczeg nehéz visszavágóra számít: "még nem dőlhetünk hátra. Lehet, sokan azt várják, hogy játéktördelős meccsen kihúzzuk az előnyünkkel, de nem így készülünk. Az a meccs teljesen más lesz, külön taktikát kell felépíteni rá. Szeretnénk akkor is nyerni, vélhetően népes szurkolósereg előtt. Mert azt tudom, hogy Debrecenből rengetegen jönnek Budapestre, de érezzük azt is, hogy az egész ország drukkol nekünk."

A bolgár lapok nagyon csalódottan kommentálták a meccset. Az egyik internetes sportportál szerint a Levszki semmit nem mutatott, a bukása várható volt. Ratko Dosztanics, a csapat edzője a sajtótájékoztatón elmondta, ahogy azt várta, nagyon nehéz meccs volt. – Mondtam előre, hogy a Debrecen jó csapat, a két sérült játékosom, Vlagyimir Popov és Zsivko Milanov nagyon hiányzott a keretből. Az ellenfél megmutatta, miért jutott el eddig. Van hat napunk, hogy felkészüljünk és revansot vegyünk. Reálisan nézve, már nem mi vagyunk a párharc esélyesei, de mindent elkövetünk a sikerért Budapesten.

További eredmények: Bajnokok ága: Salzburg (osztrák)–Maccabi Haifa (izraeli) 1–2, Zickler (57.) – Gadir (22.), Arbeitman (84.), FK Ventspils (lett)–FC Zürich (svájci) 0–3, Vonlanthen (12.), Aegerter (55.), Djuric (75.). Nem bajnokok ága: Lyon (francia)–Anderlecht (belga) 5–1, Pjanic (10.), L. López (15., 11-esből), Bastos (39.), Gomis (42., 63.)–Suarez (58.), Panathinaikosz (görög)–Atlético (spanyol) 2–3, Szalpingidisz (47.), Leto (74.)–Maxi Rodríguez (36.), Forlán (63.), Agüero (70.).

Az Európa Liga 4. selejtezőkörének első mérkőzésén a címvédő UEFA-Kupa-győztes Sahtar a BL blamát követően, idegenben a török Sivasspor otthonában lépett pályára. Gai már a 6. percben megszerezte a "bányászcsapat" vezetését, majd Ilsinho (76.) és az ungvári Vaszil Kobin (87.) is bevette a hazaiak kapuját, beállítva ezzel a 3–0-ás végeredményt. Így a Sahtar kedvező helyzetben várhatja a visszavágót. Nem úgy a Metalurg Doneck, mely hazai pályán csak 2–2-es döntetlenre volt képes az osztrák Austria Wiennel szemben. A vendégek kezdtek jobban, a 7. percben Acsimovics révén vezetéshez jutottak. Nem kellett sokat várni a válaszra, a 17. percben Kingsley találatával egyenlítettek a hazaiak. A második játékrész elején a 48. percben Diabang vette be a Metalurg kapuját, végül a 90. percben Dimitrov beállította a 2–2-es végeredményt. A Metaliszt Harkiv 1–1-es döntetlent ért el a szintén osztrák Sturm Graz otthonában. A 31. percben Beichler góljával vezettek a hazaiak, végül a 76. percben Olijnik egyenlíteni tudott. Mondhatni eldőlt, a Vorszkla búcsúzik a sorozattól. A poltavai gárda óriási zakót kapott a portugál Benficától. A 4–0-ra végződő találkozón Di Maria (31.), Cardozo (54. – büntetőből), Saviola (57.) és Weldon (77.) is bevette a vendégek kapuját.

Bukarestben és Prágában is nagy szurkolói rendbontások zavarták meg a mérkőzéseket. A román fővárosban a Dinamo drukkerei viselték nagyon nehezen a Liberec elleni 0–2-t, és a 88. percben beözönlöttek a futópályára. Thomas Einwaller játékvezető lefújta a meccset, a balhé miatt a "vörös kutyákat" akár ki is zárhatják egy időre az európai kupaporondról.