2009. április 7., kedd Országos közéleti lap V. évfolyam, 50. (723.) szám
CímlapHírekMagunkrólLinkekHirdetésArchívum • Élet-Jel 2009: 1 | 2 | 3 + (font csomag) Főszerkesztő
Gasparovic újabb öt évig maradhat

Ivan Gasparovic jelenlegi államfő nyerte a köztársasági elnökválasztás második, mindent eldöntő fordulóját Szlovákiában – közölte az országos választási bizottság. A hivatalos végeredmény szerint Gasparovic megkapta a leadott szavazatok 55,53 százalékát, míg Iveta Radicovát 44,46 százalék támogatta. A választói részvétel 51,67 százalékos volt, ami mintegy nyolc százalékkal magasabb, mint a két hete lezajlott első fordulóban.

A két jelölt közti különbség végül magasabb lett a vártnál, szakértők úgy gondolták, az első fordulóban mért nyolc százalékos különbség tovább csökkenhet. Ám ellenkezőleg történt. Ivan Gasparovic élvezte a két legerősebb kormánypárt, a Smer és a Szlovák Nemzeti Párt támogatását, míg Iveta Radicová az ellenzék közös jelöltje volt, s mint ilyen maga mögött tudta a Magyar Koalíció Pártját (MKP) is. Szlovákiában ez volt a harmadik közvetlen államfő-választás. Gasparovic az első, aki másodszor is mandátumot szerzett, s újabb öt éven keresztül ő lesz a pozsonyi elnöki palota lakója.

"A választók értékelték munkámat, megmutatták, kit tartanak hitelesnek és kiben bíznak meg. Jelszavam nem változik: nemzetien gondolkodom, szociálisan érzek" – szögezte le az újraválasztott államfő. Radicová elismerte vereségét és gratulált Gasparovicnak. Kiemelte, hogy az egymillió ember támogatását (közel ennyien szavaztak rá – a szerk.) kötelezettségként fogja fel egy "új kezdetre". Hangsúlyozta: továbbra is elutasítja a hazugságokat, amelyekhez ellenfelei folyamodtak a választási kampány során. A politikus asszony úgy vélte: nem a magyar kártya döntötte el a választás sorsát, hanem az, hogy Robert Fico kormányfő és pártja kiállt Gasparovic mellett.

Minden jog fenntartva © 2009 Kárpáti Igaz Szó