|
Péter, a mindenes
Técső központjában sétálva élénk beszélgetés üti meg a fülemet. A felújított, mai kor diktálta fényes csempéjű üzletek árnyékában szerényen árválkodik egy kis pavilon. Annak belsejéből jön az életvidám hang. Vécsey Péter vállalkozó éppen egyik állandó kuncsaftjával seftel. Standján annyiféle apró kütyü vár gazdára, hogy a tapasztalatlan vásárló először nem is tud eligazodni a nagy árubőségben. Mert van itt kávé- és húsdarálótól kezdve csavar és szög minden méretben, harapófogó, ajtózár, csavarhúzó, bicikligumi, vaslánc, gumicsizma, hajlékony gázcső, ragaszték, kés, gázgyújtó, tömítőgyűrű, kisrádió, méteres és még ezer meg ezer hasznos holmi.
Amikor összegyűjtök egy kis pénzt, Csernovicba utazom, hogy feltöltsem a készletet. Kétszáz hrivnyáért visz el egy másik vállalkozó.
Péter huszonnyolc évig műszerészként kereste kenyerét a tejgyárban. Nyugdíjazása után váltotta ki az ipart, hogy így egészítse ki a szerény családi kasszát. Nála a kínálatot a kereslet alakítja.
Ha letesz nálam egy használt fényképezőgépet, annak is találok gazdát. Nem kérek sokat. Nem szabad sokáig tartani az árut, mert akkor "leégek". Fifikásan kell dolgozni, inkább olcsóbban adni, de hadd forogjon a pénz! vallja.
A técsői kereskedőt állandó törzsvásárlóin kívül a háziasszonyok és a fiatalok is rendre felkeresik. Péter bácsihoz fordulnak, ha eltompul a húsdaráló vagy kiszakad a bicikliküllő.
A férfi a magánéletben is vállalkozó szellemű. Kétszer nősült. Két lánya van. Egyik jogot tanul Ungváron, a másik Ternopilban. Mind a kettő költségtérítéses oktatásban részesül. Hogy ki tudják perkálni a tandíjat, a felesége is dolgozik. Első házasságából született gyermeke már egy unokával is megörvendeztette. Ha olyan kedve támad, meglátogatja.
Reggel hatkor kezd. Akár esik, akár fúj, délután ötig mindig ott találják a jó kedélyű, muszájból lett kereskedőt. Amennyiben arra járnak, látogassák meg Vécsey Peti bácsit. Ha fogukra való portékát épp nem is találnának nála, egy-két jó szóra bizton számíthatnak. A mai világban ez is valami.
Magyar Tímea
|