|
Folytatódik a Putyin-korszak
Újabb lépést tett Vlagyimir Putyin afelé, hogy az elnöki posztról való májusi távozása után, kormányfőként a legbefolyásosabb politikus maradjon. Az Egységes Oroszország (JeR) kongresszusán a parlament kétharmadát birtokló párt elnökévé választották, tudósított az MTI.
A Putyin által támogatott, a márciusi elnökválasztáson győzelmet arató Dmitrij Medvegyevvel a kongresszus ismét éreztette: elnöki beiktatása után továbbra is Putyin árnyékában marad. A duma elnöke, a pártot jelenleg irányító Borisz Grizlov ugyanis felkérve a jelenlegi elnököt a párt vezetésére, egyúttal Medvegyevet is a párt soraiba hívta. A hivatalba lépő elnök azonban rövid, az ország modernizálásáról szóló beszédében köszönettel, de elutasította a tagságot. (Grizlov bevezetőjében hangsúlyozta, hogy Medvegyev a párt jelöltjeként nyerte meg az elnökválasztást.)
Igaz, az álló tapssal fogadott, "nemzeti vezetőnek" titulált Putyin is pártonkívüliként áll a JeR élére, Medvegyev májusi elnöki beiktatása után. A pártvezetői poszt elfogadásakor Putyin elmondta: megszokott demokratikus megoldás, hogy a győztes párt elnöke egyben kormányfő is. Oroszországban eddig a parlament összetételétől nem függött az elnöknek felelős kormány összetétele. Azzal, hogy Putyin a JeR-en keresztül ellenőrzött parlament súlyát kívánja növelni, lényegében az államfő szerepének csökkentését készíti elő, jóllehet, elnöksége alatt időszerűtlennek nevezte a pártokon alapuló kormány és az elnöki helyett a parlamentáris demokrácia felé való elmozdulást. Mostani lépése erre utal. Különösen sokatmondó, hogy az alkotmány módosítását eddig elutasító Putyin aki ennek hiányában nem indulhatott harmadszor is az elnöki posztért, bár ezt 2012-ben ismét megteheti ezúttal már meglebegtette az alaptörvény változtatását. Jelenleg a kormányfőt az elnök bármikor menesztheti. Putyin legutóbbi kijelentései azonban utaltak rá, hogy ez Medvegyevtől nem várható, így ő addig lesz kormányfő, amíg támogatottja elnök. Ráadásul Putyin a 450 fős dumában a JeR 315 képviselője mellett a jelek szerint a Méltányos Oroszország 38 fős frakciójára is számíthat, miután a kommunista szavazók beterelésére létrehozott párt vezetője, Szergej Mironov koalíció megalakítását javasolta, a pártalapú kormány esetére (ellenzékinek csak az erélytelen Orosz Kommunista Párt 57, és a lojális Orosz Liberális Demokrata Párt 40 képviselője számít) írja a Népszabadság.
Medvegyev megerősítette, hogy elnökként Putyint kéri fel kormányfőnek, kérdés, meddig hajlandó elfogadni jogköre gyakorlati szűkítését.
|