Hirdessen Ukrajna egyetlen országos magyar lapjában
CímlapHírekMagunkrólLinkekHirdetésArchívum Főszerkesztő
Megvédte bajnoki címét a Sahtar
Csak a hosszabbításban dőlt el az aranymeccs

Az élvonalbeli országos labdarúgó-bajnokság 15 éves története során első ízben fordult elő, hogy a bajnok kilétéről külön aranymeccs döntsön. A Krivij Rihben rendezett bajnoki döntő – akárcsak az egész bajnokság is – bőven tartogatott izgalmakat, a rendes játékidő ezúttal sem hozott döntést.

Amint arról szombati számunkban már beszámoltunk, a pontvadászat utolsó, 30. fordulójában a Dinamo Kijev kétgólos előnyt kiengedve a kezéből, döntetlenre végzett a címvédő bányászcsapattal, így maradt a pontegyenlőség, s az igazságos győzteshirdetés érdekében a szakszövetség különmeccsről döntött. A krivij rihi bajnoki döntő első félideje kőkemény küzdelmet hozott. A doneckiek a Suszt – Hübschmann, Lewandowski (Stoican), Csigrinszkij – Rats, Timoscsuk, Fernandinho, Elano Blumer (Duljaj), Srna – Brandao, Marica (Aghahowa) összetételű gárdával igyekeztek rohamozni a Sovkovszkij – Gavrancic (Rodolfo), Vascsuk, Fedorov, Kadduri – Rotany (Belkevics), Rebrov, Jescsenko (Milevszkij), Huszev – Kléber, Sackih összetételű Dinamo ellen.

Az első negyvenöt percben csak elvétve akadtak nagy lehetőségek. Fővárosi részről Rebrov kapufája jelentette a legnagyobb veszélyt, míg a túloldalon a brazil Elano Blumer és a román Marica okozta a legtöbb bonyodalmat a kijevi védőfalban.

Gólokat csak a második félidőben láthatott a több mint húszezres stadion telt házas közönsége. Az 59. percben a fentebb már említett két donecki addig húzogatott a kijevi tizenhatoson belül, míg a brazil középpályás gólt lövetett a román támadóval. A hátrány tudatában nagyobb sebességre kapcsolt a kék-fehérben futballozó trónkövetelő, s helyzetek sorát alakította ki Suszt kapuja előtt. Az egyenlítés a bekapott gól után 20 perccel sikerült Anatolij Demjanenko csapatának. A csereként beállt brazil védő, Rodolfo lőtt közelről laposan a Sahtar kapujának bal oldalába: 1-1. A hátralévő bő tíz percben újabb találat nem esett, következhetett tehát a hosszabbítás. Úgy tűnt, hogy a Lucescu-legénység jobban bírja erővel, s a korábban alapembernek számító, de az elmúlt időszakban mellőzött nigériai Aghahowa a 100. minutumban ezt góllal támasztotta alá. A kijevieknek ismét kapaszkodniuk kellett, de másodjára ez már nem sikerült. Holott a 120., azaz a ráadás utolsó pillanatában Rodolfo centikkel, de talán csak milliméterekkel fejelt a kapuba mellé. Így maradt a doneckiek javára a 2-1, azaz akárcsak tavaly, az idén is a Sahtar Doneck nyerte az ukrán bajnokságot. A narancssárga mezesek történetük során harmadszor hódították el a hazai pontvadászat bajnoki címét, először, 2002-ben még az olasz Nevio Scala vezette diadalig a Rinat Ahmetov tulajdonában lévő csapatot.

A bajnoki aranymeccs után a donecki klubelnök nem is titkolta boldogságát, legfőképp a román tréner, Mircea Lucescu munkáját dicsérte. Ugyanakkor hozzátette, a hazai sikerek után most már ideje lenne a nemzetközi kupaporondon is letennie a csapatnak a névjegyét.

A vesztes fél elnöke, Igor Szurkisz az újabb bukás ellenére is higgadt maradt. Elmondta, hogy a játékosok és a szakmai stáb is megtett mindent a győzelemért, s nem hibáztatja őket a vereség miatt. Az ifjabbik Szurkisz-fivér szerint Demjanenkónak nem kell aggódnia, nincs edzőkérdés a csapatnál. "A legfontosabb most az, hogy egy sikeres nyári alapozást követően kivívjuk a Bajnokok Ligája főtábláján való szereplés jogát. Célunk megvalósítását pedig Anatolij Demjanenkóval képzeljük el" – fogalmazott a Dinamo Kijev elnöke.

A Sahtar és a D-betűsök tehát a BL selejtezőjében indulnak, a bronzérmes Csornomorec Odessza és a kupadöntős Metalurg Zaporizzsja az UEFA-kupában fogja képviselni az országot. Az élvonaltól a Voliny Luck és az FK Zakarpattya kényszerül búcsúzni.