|
Med+Info
Az oroszoknak is lesz AIDS-gyógyszerük
Az előzetes tervek szerint 2007-től Oroszországban is elkezdik a HIV/AIDS kezelésére szolgáló gyógyszerek gyártását.
Egy sor külföldi vállalat ugyanis nagy érdeklődést mutat az orosz gyógyszergyártó ipar iránt. Amennyiben megállapodás születik a vírus megfékezését célzó gyógyszerek előállításáról, elkezdődhet a tömeges gyártás. Nem mellékes szempont, hogy ennek köszönhetően olcsóbbá és könnyebben hozzáférhetővé válnak ezen szerek az oroszországi HIV/AIDS- fertőzöttek számára.
Fogszuvasodás zöldségektől?
Egy nemrégiben végzett elemzés szerint a helytelenül elkészített zöldségek növelik a fogszuvasodás veszélyét.
A kutatók a hagyományos zöldségraguval végzett kísérletek után jutottak a fentebbi következtetésre. Eszerint például a padlizsán, a zöldpaprika, a patisszon sütése közben olyan nagy mennyiségű sav képződik, mely rongálja a fogzománcot. Kevésbé volt káros a ragu, amikor sütés helyett párolással készítették el.
Az is kiderült, hogy a hagymára és a paradicsomra nem vonatkoznak a fentebbiek, a piros húsú paprika savtartalma pedig mind sütésnél, mind párolásnál egyformán megnőtt.
Hajlamosító gének
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a madárinfluenza könnyebben fertőzi meg azon személyeket, akiket a génjei erre hajlamosítanak.
Fentebbi hipotézissel a Szingapúrban rendezett madárinfluenza-konferencia kutatói álltak elő. Feltételezéseiket többek között arra alapozzák, hogy a fertőzésben eddig elhunyt több mint 200 személy között sokan vérrokonok voltak. Nem történt ellenben megbetegedés házastársak között. Ennek alapján gondolják, hogy a genetikai sajátosságok nagyban közrejátszanak a kór iránti fogékonyságban.
Öngyilkossági tényező a tavasz
Akik tavasszal születnek, hajlamosabbak az öngyilkosságra.
Ezt a liverpooli és a londoni egyetem kutatói 26 916 öngyilkos esetét analizálva jelentették be. Az április, május, június folyamán világra jött személyek, elsősorban a nők, állítólag 17 százalékkal gyakrabban követnek el öngyilkosságot. Sőt, az alkoholizmusra, a depresszióra és a hangulatingadozásokra is jóval hajlamosabbak.
|