|
Van, aki tüntet, van, aki koalíciós partnert keres
Naivitás volt azt hinni, hogy március 26-án, a voksolással véget ér a választások idegtépő időszaka. Jött a második felvonás, a szavazatok összeszámolása. Ez még a korábbinál is nagyobb feszültséggel járt. Ám a dráma (tragikomédia) az eredmények kihirdetésével nem fejeződött be. Egyes szereplők ugyan már kiálltak a függöny elé, hogy bezsebeljék a sikeres fellépésért járó tapsot, mások viszont legalább még egy felvonást a leadott szavazatok újraszámlálását követelik.
Natalja Vitrenko Blokkjának aktivistái a Központi Választási Bizottság (CVK) elé vonultak adta hírül a Korrespondent hírportál. Az immár ötven sátorból álló gorodok "lakói" a választási eredmények meghamisításával vádolják a CVK-t. A Népi Ellenzék vezetője már a szavazás nem hivatalos kihirdetése után kijelentette, követelni fogják a voksok újraszámlálását. Ez a szándék ugyancsak érthető, mivel a tömörülésnek mindössze 0,07 százalék hiányzik a parlamenti küszöb eléréséhez.
Szorgalmazza a szavazólapok ismételt ellenőrzését a Litvin Blokk, a Vicse, a PORA, a Népi Demokratikus Párt is. Ezek az erők 2,43, 1,74, 1,47, illetve 0,49 százalékkal zártak.
Viktor Juscsenko elnök utasította Jaroszlav Davidovicsot, a CVK elnökét, hogy vizsgálja meg a kérdést, az ide vonatkozó törvények szellemében hozzon döntést.
Egyébként Harkiv megyében tegnap hozzáláttak a megyei listára leadott szavazatok újraszámlálásához tájékoztatott az UNIAN. A territoriális választási bizottság azt követően hozta meg döntését, miután kiderült, hogy a mintegy száz szavazókörzetből beérkezett panaszoknak lehet alapja. A kezdeményező a Nasa Ukrajina, a Vicse és a Szocialista Párt volt. A Régiók Pártjának megyei vezetői viszont azt jelentették be, hogy a szavazólapok újraszámlálása miatt bírósághoz fordulnak. A régiósok arra hivatkoznak, hogy a külföldi megfigyelők szerint a voksolás folyamán felmerülő problémák kizárólag szervezési jellegűek voltak.
Megjegyzendő, hogy a Harkiv megyei választásokat több mint 40 százalékot szerezve a Régiók Pártja nyerte.
Míg egyesek az utcán, a bíróságon igyekeznek érvényt szerezni vélt vagy valós igazuknak, a biztos parlamenti bejutók már az új szövetségekről tárgyalnak. (Csupán emlékeztetőül: a Régiók Pártja 32,12, a Julija Timosenko Blokk 22,27, a Nasa Ukrajina 13,94, a Szocialista Párt 5,67, a Kommunista Párt 3,66 százalékos eredménnyel zártak).
A legaktívabb a Nasa Ukrajina. Jurij Jehanurov gyakorlatilag folyamatosan egyeztet a lehetséges koalíciós partnerekkel. A jelenlegi (megbízott) miniszterelnök szerint már azokról az elvekről folynak az egyeztetések, melyek a jövendő koalíció alapjául szolgálnak. A politikus szerint az ún. demokratikus parlamenti többség kialakítása a Nasa Ukrajina, a Julija Timosenko Blokk és a Szocialista Párt részvételével a legvalószínűbb. Arról nem számolnak be a hírügynökségek, hogy a felkért partnerek milyen feltételek mellett lennének hajlandóak az együttműködésre. Ám az a pártvezérek korábbi nyilatkozataiból is kiderül, hogy az egyeztető tárgyalások nem lesznek könnyűek, hisz a választások egyik nagy vesztese kétségtelenül a Juscsenko vezette tömörülés, nagy nyertese viszont Julija Timosenko, aki minden bizonnyal jól megkéri a szövetség árát.
Furcsa, ám az ukrán belpolitikát figyelemmel kísérők számára logikus, hogy az első helyen végző Régiók Pártjának kevés esélye van arra, hogy kormányalakító tényezővé váljon. Ugyanez mondható el a kommunistákról is. Petro Szimonenko pártvezér egyenesen úgy fogalmazott, hogy az adott helyzetben semmilyen koalícióban nem kívánnak részt venni.
Szimonenko szerint a legnagyobb esélye a narancsos kormányzatnak van, s ezt még mint mondta Janukovics 32 százaléka sem akadályozhatja meg.
H. S.
|